top of page
Op. Dr. Mesut Kösem Kalp ve Damar Cerrahisi

1970 Aydın/ Nazilli doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Nazilli’ de tamamladı.

1986-1993 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak pratisyen hekim olarak mezun oldu. Şanlıurfa ve Aydın' da pratisyen hekim olarak çalıştı. 

1996 yılında Prof. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi ihtisasına başladı. İhtisası süresince damar cerrahisi ağırlıklı bir eğitim aldı. Bu sırada hemodiyaliz hastalarına damaryolu oluşturulması konusunda özel ilgi ve çalışmaları oldu.

2001-2005 yıllarında Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalıştı. Bu dönemde Nefroloji Kliniği bünyesinde 800 hastaya  hemodiyaliz amaçlı AV fistül ve Greft ameliyatı gerçekleştirdi. Ayrıca bu dönemde diğer cerrahi kliniklerle birlikte acil/elektif Kalp ve Damar ameliyatlarına katıldı.

2006-2010 yıllarında Doğan Hastanesi'nde hemodiyaliz tedavisi gören hastalara damaryolu oluşturan Türkiye'nin ilk Diyaliz Cerrahisi Merkezi'ni kurdu. Bu merkezde 1000 hastaya AV fistül/ Greft ameliyatı ve 300 hastaya katater işlemi gerçekleştirildi. 

2010-2013 yıllarında Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde hemodiyaliz hastalarına damaryolu oluşturulması ve takibi konusunda çalışmalarına devam etti. Bu dönemde 1100 hastaya AV fistül/Greft ameliyatı gerçekleştirdi.  

Eylül 2013- Haziran 2014 tarihleri arasında Memorial Sağlık Grubu bünyesinde Hizmet Hastanesi ve Ataşehir Memorial Hastanesi'nde Diyaliz Cerrahisi Bölümü Sorumlusu olarak görev yaptı. 

2014-2020 yıllarında Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde Acıbadem International Hastanesi'nde  1300 hastaya AV fistül operasyonu gerçekleştirdi. Bu dönemde 110 diyaliz merkezinde Renkli Doppler Ultrasonografi desteğinde damaryolunun muayenesi ve takibi konusunda diyaliz ekibinin eğitimini amaçlayan "Damaryolu Takip ve Eğitim Programı" adlı projeyi gerçekleştirdi. Ayrıca damaryolunun muayenesi ve kullanımı üzerine 30 Damaryolu Eğitim Toplantısı gerçekleştirdi.

Ağustos 2020' den bu yana Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak görevine devam etmektedir. Bu hastanede ağırlıklı olarak hemodiyaliz hastalarına damaryolu oluşturulması ve takibi konusunda çalışmaktadır.

2018-2023  Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nde “Renal Yetmezlikte Damar Erişimi Çalışma Grubu” başkanlığı yaptı.

​2017-2024 Diyaliz Hekimleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter olarak görev yaptı.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği 5000 hemodiyaliz amaçlı damaryolu (fistül, greft) operasyonu ile, bu konuda dünya çapında üst düzey kabul edilen bilgi ve tecrübeye sahiptir. 

Hemodiyaliz için damaryolu oluşturulması konusunda birçok yurtiçi ve yurtdışı kongrede poster ve sözlü sunuları mevcuttur. Ayrıca hemodiyaliz hastalarında damaryolu oluşturulması ve takibi konusunda bilimsel makaleleri ve kitap çalışmaları mevcuttur.

​ 

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Özgeçmiş- Op. Dr. Mesut Kösem

bottom of page