top of page

Renkli Doppler USG Eğitim Kursu

Günümüzde ultrasonografi 21. Yüzyılın steteskopudur deyimi kullanılmaktadır. Yakın gelecekte ultrasonografi cihazları tıbbın her alanında kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte diyaliz merkezlerindede kullanımı yaygınlaşacaktır. Bu teknolojik cihazların damaryolunun kullanımı ve takibinde getireceği faydalar tartışılmazdır. 

 

Bu eğitimin amacı damaryoluna ilgi duyan diyaliz hekimleri ve diyaliz hemşirelerine bu konuda kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamaktır.

 

Bu kursun amaçları şunlardır:

1- Sağlık personeline damaryolunun fizik muayene tekniklerini öğretmek.

2- Renkli Doppler USG temel cihaz özellliklerini kullanmayı öğretmek.

3- Renkli Doppler USG kullanarak damaryolunun değerlendirilmesi tekniklerini öğretmek

4- Ultrasonografi kılavuzluğunda fistüllere kanülasyon uygulaması tekniğini öğretmek.

Hemşire ultrasonografi ile fistülü inceliyor
Kurs İçeriği:

1- Damaryolu Polikliniği: Saat 09:00-12:00 saatleri arasında damaryolu polikliniğinde Op.Dr.Mesut Kösem tarafından yapılan damaryolu polikliniğine eşlik edilecektir. Bu esnada operasyon öncesi hastanın muayene ve Renkli Doppler USG kullanılarak damar haritalaması yapılacaktır. Ayrıca fistülü olan hastaların muayene ve Renkli Doppler USG incelemeleri yapılacaktır. 

 

2- Ameliyathane : A-V fistül operasyonu yapılması esnasında kursiyerler ameliyatı izleme ve operasyon teknikleri konusunda eğitim alacaklardır. Kurs süresince 4-8 A-V fistül operasyonu izleme şansı olacaktır.

 

3- Damaryolu Takip ve Eğitim Programı : Haftanın 1 günü Damaryolu Takip ve Eğitim Programı adını verdiğimiz proje kapsamında kursiyerlerimiz diyaliz merkezinde çalışma yapacaktır. Bu çalışmada diyaliz seansı esnasında fistülün değerlendirilmesi ve RDUSG ile damaryolunun değerlendirilmesi konusunda eğitim alacaklardır.

 

 

Başvuru Şartları:

Kurs Süresi : 5 iş günü ( Pazartesi-Cuma)

Kişi Sayısı: Kurs 1 veya 2 kişilik grublar halinde olacaktır.

Katılımcılar : Diyaliz Hekimi veya Diyaliz Hemşiresi-Tekniker

bottom of page